W wolnym czasie – RELAKS!

05 sie

Modelarstwo

05.08.15

Wiele osób marzy o posiadaniu jakiegoś nietypowego pojazdu. Fantastycznie by było mieć coś, co wyróżnia się na drodze, a właścicielowi daje niesamowite wrażenia z jazdy, których nie można porównać z prowadzeniem nudnej Avensis czy Passata. Niestety, pomijając kwestie dopuszczenia takich pojazdów do ruchu, osobną kwestię stanowi zakup i utrzymanie, a często i kosztowny remont, jeśli mowa o zabytkach.

Ciekawym rozwiązaniem jest modelarstwo. Jest to o wiele tańsze hobby niż dłubanie w pojeździe w skali 1:1 stojącym w garażu. Pozwala interesująco wypełnić czas, poszerzać wiedzę o przedmiocie swojej pasji, a także posiadać ogromną kolekcję, która w rzeczywistości nie zmieściłaby się na domowym podjeździe.

W sklepach dla modelarzy znależć można rózne modele. Najprostsze to te gotowe, wykonane z maszynową precyzją, od razu do postawienia na półce i podziwiania. Doskonałe dla osób, które nie są uzdolnione manualnie, jednak nie poszerzają zbytnio wiedzy, o ile nie jest dołączona do nich choćby książeczka z opisem budowy, historią. Dla choć trochę zręcznych ludzi są proste modele papierowe, które wystarczy wyciąć po brzegach i skleić. Już wyższa szkoła jazdy to modele plastikowe i metalowe, wymagające wycięcia z ramek i składania od podstaw. Czasochłonne i wymagające zdolności manualnych, dają w zamian frajdę z samodzielnego ich złożenia i uczą budowy prawdziwych pojazdów.

Najzdolniejsi modelarze sami tworzą każdy element swoich pojazdów. Szukają innych elementów i przerabiają. Zgłębiają wiedzę o budowie i odzwierciedlają ją w swoich pracach. Efektami moga pochwalić się na licznych wystawach, gdzie ich wysiłek jest nagradzany w konkursach.